Menü


Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği

1928 yılında Danimarka'da yapılan 1. Dünya KBB Kongresi'ne katılan Dr. Sani Yaver ve Dr. Haydar İbrahim Aydar ülkemize döndüklerinde Türk KBB bilim dalını temsil etmek için bir dernek kurulması fikrini ortaya attılar. 2 yıllık bir sürecin ardından 8 Mayıs 1930 yılında şimdi hiçbiri hayatta olmayan Ziya Nuri, İhya Salih İşanç, Sani Yaver, Ahmet Ata Olgaç ve Haydar İbrahim Aydar tarafından ‘Türk Oto-Rino-Larengoloji Cemiyeti’ kuruldu.

Ülke içinde ve dışında yoğun çalışmalar sonrası 5 Ekim 1951'de ilk Ulusal KBB Kongresi İstanbul'da toplanmıştır. 5 Ekim 1953 tarihinde İkinci Ulusal Toplantı gerçekleştirilmiştir ve Türkiye'nin her tarafından 51 KBB uzmanı yanında 14 yabancı uzman katılım göstermiştir. Bu toplantıdan tam 40 yıl sonra, 1993 yılında, o zaman adları bilinmeyen ‘meçhul meslektaşlar’ tarafından ‘Milletlerarası Kulak, Burun, Boğaz Kongresi’ ülkemizde yapılmıştır.

Uluslararası KBB BBC topluluğunda hala sözü edilen 15. Dünya Otorinolarengoloji ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi Rahmetli Prof. Dr. Orhan Sunar önderliğinde 5500 katılımcı ile İstanbul'da toplandıktan sonra Türk KBB BBC Bilim Dalı çok sayıda uluslararası toplantıyı Türkiye'ye getirmiş, başarıdan başarıya koşmuş, Dünya KBB BBC topluluğunda saygın bir yer kazanmıştır.


Derneğin Web Sitesine Gitmek için Tıklayınız


Türkiye Odyologlar & Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) Odyoloji topluluğunun ilk derneği “İşitme, Konuşma Lisan Bozuklukları Derneği” adı altında 16 OCAK 1995 yılında kurulmuştur.

2000 yılında gerçekleştirilen genel kurulda dernek ismi “Odyoloji Derneği” olarak değiştirilmiştir. 2002 yılında dernek genel merkezinin İstanbul’dan Ankara’ya taşınması kararı alınmış, ancak dernekler kanununa göre, dernek merkezinin taşınması mümkün olmadığından mevcut dernek feshedilerek 2003 senesinde Ankara’da bugünkü ismiyle “Odyoloji, Konuşma Ses Uzmanları Derneği” kurulmuştur. 2017 yılında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında ise “Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği” (TOKSUD) olarak güncellenmiştir.


Derneğin Web Sitesine Gitmek için Tıklayınız

Demant

Demant, 1904'ten beri işitme sağlığı üzerine inşa edilmiş küresel bir işitme sağlığı ve teknolojisi Grubudur. Grup, insanların sağlığını ve işitmesini iyileştirmeye yardımcı olacak yenilikçi teknolojiler, çözümler ve bilgi birikimi sunar. Demant, işitme sağlığı, işitme cihazları ve işitme implantlarından tanı ekipmanlarına, hizmetlerine ve ses çözümlerine kadar her açıdan aktif bir rol almaktadır. Merkezi Danimarka'da bulunan Grup, dünya çapında 20.500 çalışanı ile 130 ülkede yaşam değiştiren işitme sağlığı çözümleri üretmektedir.

Demant Türkiye

Sahrayıcedit Mahallesi Batman Sokak Royal Plaza No:18/7 Kat:5 Kadıköy, İstanbul, Türkiye

Telefon: 0216 577 30 30
İletişim: hayatduyuncaguzel@demant.com.tr